Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová dnes přijala velvyslance Estonska,Litvy a Lotyšska

673295-stazeny-soubor-2

Schůzka se konala u příležitosti stého výročí navázání diplomatických styků mezi baltskými zeměmi a tehdejším Československem. Diskutovány byly také aktuální otázky týkající se bezpečnostní situace, kterou v Pobaltí pomáhají zajišťovat i jednotky Armády ČR působící v rámci NATO.

„Oficiální diplomatické styky mezi našimi zeměmi trvají již celé století. Naše neformální spojenectví sahá ale mnohem hlouběji do historie. Pojí nás k sobě sdílené hodnoty, prozápadní orientace i zkušenost útlaku, ztráty svobody a úsilí o její znovunalezení,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová.

Předsedkyně Sněmovny přijala ve své pracovně na úvodní schůzce velvyslankyni Estonska J.E. Gitu Kalmet, velvyslance Litvy J.E. Laimonase Talat-Kelpšu a velvyslankyni Lotyšska J.E. Guntu Pastore. Schůzka se uskutečnila u příležitosti připomínky stého výročí od formálního navázání diplomatických styků mezi baltskými republikami a tehdejším Československem v roce 1922. Všichni tři diplomaté obdrželi od předsedkyně darem kopii dobových dokumentů zakotvujících vzájemné diplomatické vztahy a fotografii z historického setkání presidenta Václava Havla se svými baltskými protějšky.

V průběhu schůzky byly diskutovány i aktuální bezpečnostní otázky v regionu. Jednotky Armády ČR od roku 2018 aktivně působí v Pobaltí v rámci předsunuté přítomnosti Severoatlantické aliance. „Na oddanou službu našich vojáků v zahraničních misích jsem myslela zejména intenzivně během uplynulých vánočních svátků a oslav příchodu nového roku. Díky jejich nasazení daleko od domova můžeme u nás žít bezpečněji. Patří jim za to naše uznání a vděk,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Zdroj: PS PČR

Foto: PS PČR

Publikovala: Prokopová