Parlamentní jednání slavkovského formátu a Ukrajiny v Praze

681748-ea7a0150

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová přivítala v Praze na jednání tzv. slavkovského formátu představitele parlamentů Rakouska a Slovenska. Po pracovním jednání, kterého se prostřednictvím videokonferenčního hovoru účastnil i předseda ukrajinského zákonodárného sboru, následovala návštěva místní ambulance pro válečné uprchlíky z Ukrajiny.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová přivítala v Praze na jednání tzv. Slavkovského formátu zástupce parlamentů dvou sousedních zemí: Rakousko zde reprezentoval předseda Národní rady Wolfgang Sobotka a Slovensko místopředseda Národní rady Milan Laurenčík. Schůzky se prostřednictvím videokonferenčního hovoru mimořádně účastnil také předseda ukrajinské Nejvyšší rady Ruslan Stefančuk. Ten ostatní informoval o odsouzeníhodných masakrech civilních obyvatel včetně dětí v ukrajinských městech Buči a Irpiň.

Jedním z hlavních témat jednání byla aktuální situace na válkou zmítané Ukrajině a způsoby efektivnějšího doručení humanitární pomoci tamním obyvatelům. Současně jsme s kolegy ze sousedních zemí sdíleli praktické zkušenosti s vytvářením vhodných podmínek pro důstojný život ukrajinských uprchlíků,“ uvedla krátce po jednání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Pracovní jednání bylo završeno společnou návštěvou ambulance pro válečné uprchlíky z Ukrajiny – tzv. UA pointu – v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Delegaci po UA pointu zasvěceně provedli vicepremiér a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek spolu s ředitelem nemocnice Miloslavem Ludvíkem.

Fakultní nemocnice na můj pokyn zřídily tzv. UA POINTy, kde váleční uprchlíci z Ukrajiny dostávají kvalitní zdravotní péči. Lékaři přítomní na UA POINTu určí i díky přítomnosti tlumočníka přesnou povahu problému a zajistí vhodnou léčbu. Jsem rád, že české zdravotnictví uprchlíkům otevřelo náruč a poskytuje jim stejně kvalitní péči jako českým občanům. To vše při udržení kvality a dostupnosti péče pro české občany“, dodal ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

681748-ea7a0145 681748-ea7a0149

Zdroj: PSP ČR

Foto: PSP ČR

Publikoval: Rejtek