Házenkářky se pro play-off o MS sejdou v Rožnově, záložní tým v Luhačovicích

639080-wp5b5661
Házenkářsky nabité jaro přináší českému výběru žen jeden z vrcholu letošního roku. Národní tým má před sebou kvalifikační dvojzápas o postup na mistrovství světa 2021, do Rožnova pod Radhoštěm trenér Jan Bašný pozval nejzkušenější sestavu, mladé talentované házenkářky se ale paralelně budou připravovat v Luhačovicích, aby byly kdykoliv připraveny pomoci hlavnímu výběru v boji se Švýcarskem.
 

Náročná koronavirová doba si i v případě ženského týmu vyžádala nutnost pojistky, a tak se vedle dvaadvaceti házenkářek, které se sejdou již v neděli v Rožnově pod Radhoštěm, sejde také další výběr v Luhačovicích, kde výběr povedou trenéři Kateřina Hromádková a Dušan Poloz.

Přitom původně tým zvažoval i variantu, že by se k přípravě i „domácímu" duelu se Švýcarskem sešel v polském Walbrzychu. „Pro nás bylo velmi důležité, aby se kempu mohly zúčastnit všechny hráčky. Aby se nestalo, že některé neuvolní klub kvůli karanténě, což se týkalo hlavně hráček z Německa. Proto jsme zvažovali pořádání kempu v Polsku, kde jsme si prostředí vyzkoušeli při březnovém kempu," vysvětloval trenér Jan Bašný. Situace v Evropě se ale proměnila. Německo změnilo podmínky pro cesty z Česka do Německa tak, že jsou nyní totožné s podmínkami platnými pro další středoevropské země. „Protože jsou nyní podmínky ostatních zemí vůči Česku stejné jako ty platné pro Polsko a Maďarsko, vrátili jsme se k původnímu plánu odehrát zápas v Zubří," řekl Bašný a ještě dovysvětlil, že reprezentantky v německých klubech čeká náročný program a případná karanténa by byla opravdu velkou komplikací: „V Německu se hned o víkendu hraje liga, hráčky se budou ze Švýcarska vracet ve středu a hned o víkendu se musí zapojit. Proto doufáme, že se podmínky nezmění."

Zkušený tým: v nominaci je Hrbková i Tichá

Příprava týmu v neustále se měnících podmínkách je pro celý tým nápor na nervy. „Určitý stres to je. Je to věc, kterou nemůžeme nijak ovlivnit. Jsou země, ze kterých hráčky nutně potřebujeme a potřebujeme také, aby se mohly na kempu v klidu připravovat. Bez neustálého rozmýšlení nad tím, kdy zazvoní telefon, že se mají okamžitě vrátit," zdůrazňuje český trenér.

Pokud vše půjde podle plánu, měly by o mistrovství světa zabojovat ty nejzkušenější hráčky, které má český tým k dispozici. „V Rožnově se sejde zkušenější sestava. Pokud bude všechno v pořádku a budou k dispozici všechny hráčky, tak bychom měli optimálně ztrojený každý post," vyhlíží opatrně k nadcházejícímu víkendu Bašný. „Pokud bude k dispozici Petra Kudláčková, budeme mít k dispozici zkušenější tým, než na prosincovém šampionátu. V průběhu týdne by se měly k týmu totiž připojit například Petra Tichá a Michaela Hrbková, které na EURU nebyly," jmenuje Bašný a dodává: „S nominací jsem spokojen. Myslím, že tým je dostatečně silný a kvalitní, aby splnil cíl, který před sebou máme. Je před námi snad vůbec nejdůležitější akce, naším cílem je jasně kvalifikace na mistrovství světa."

Hned čtyři hráčky Bašný nominoval na post brankářky. Účast Petry Kudláčkové, která odchytala skvělý šampionát, ale před několika týdny se zranila v zápase švédské ligy, je totiž stále nejistý. „Teď má sundanou sádru, aktuálně je v Česku a další rehabilitaci bude řešit s lékařem národního týmu, stejně jako případně ochranné pomůcky, které by jí pomohly. Zda bude moci nastoupit zatím není jasné. Post brankářky jsme potřebovali pojistit, proto jsme k ní povolali více brankářek," vysvětlil Bašný. Brankářskými posilami jsou tak zkušená Bezpalcová a mladé brankářky Řezáčová a Mučková.

Záložní tým povede v Luhačovicích Hromádková a Poloz

Další hráčky, a to včetně další brankářky, budou připraveny v Luhačovicích. „Do našeho odjezdu do Švýcarska se pod vedením Kateřiny Hromádkové (dříve Keclíkové, pozn.) bude chystat záložní tým. Budou se tam připravovat hráčky, které pracují v našem systému a některé mladší hráčky - juniorky, které s námi byly v březnu v Polsku. Ty budou kdykoliv schopné naskočit v případě problémů hráček na kempu v Rožnově," říká Bašný, který s týmem reprezentačních trenérů dlouhodobě systematicky pracuje na společné koncepci reprezentačních výběrů: „Ve všech reprezentačních týmech pracujeme ve stejném herním systému a zapracováváme do něj hráčky od nejmladších dorosteneckých kategorií, proto nebude problém, aby do toho kterákoliv hráčka zapadla." Navíc záložní tým čeká i v Luhačovicích totožná příprava, jakou absolvuje výběr v Rožnově, respektive v hale v Zubří. „Hráčky budou pracovat ve stejných dnech na stejných věcech, náplň jednotlivých tréninků bude prakticky totožná a i během reprezentačního týdne budou týmy na dálku v intenzivním kontaktu."

Proti Švýcarkám v Zubří

Házenkářky se budou společně připravovat od neděle 11. března, k prvnímu zápasu proti Švýcarsku nastoupí v boji o mistrovství světa 2021 v sobotu 17. dubna ve 20.10 v hale v Zubří. Odveta je pak na programu 20. dubna na půdě Švýcarek. „Soupeř je velmi dobrý, čím dál víc se zlepšuje a vzbuzuje respekt. Z naší strany bude zápas vyžadovat velkou koncentraci a důkladnou přípravu. Ale my budeme připravení. Máme zpracovanou kompletní videopřípravu i taktiku. Hráčky již dnes dostaly k dispozici zápasy ke shlédnutí. Na přípravu teď budeme mít trochu víc času, a tak budeme nachystaní," vzkazuje závěrem Bašný.

Zdroj: ČSH

Foto: ČSH