Jdi na obsah Jdi na menu

Masarykova univerzita si připomene sto let od prvních přednášek

25. 10. 2019

Brno - Výuku na Masarykově univerzitě slavnostně zahájil 11. listopadu 1919 tehdejší rektor Karel Engliš. Obřad se odehrál v aule biskupského alumnátu, tehdejším sídle právnické fakulty a dnešním sídle rektorátu Vysokého učení technického. Hned druhý den měli tamtéž první přednášku medici. Přednesl ji Edward Babák na téma Úvod ke studiu lékařskému.

 

 

Její znění se nedochovalo, zato první přednáška pro právníky, kterou přednesl proděkan Jaroslav Kallab na téma „Smysl a cíl studia právnického“, k dispozici je. Právě lékařská a právnická fakulta byly první dvě fakulty z celkem čtyř zakládajících, které na podzim roku 1919 výuku zahájily. Ukázku z Kallabovy přednášky a také z inaugurační řeči druhého rektora a prvního děkana lékařské fakulty Pavla Ludvíka Kučery na téma „Vznik a zánik nemocí“ si jako připomínku na dobu vzniku školy vyslechnou studenti v rámci slavnostní imatrikulace. Posluchači prvních ročníků při ní skládají přísahu a oficiálně se stávají členy akademické obce, uvedla ke slavnostní imatrikulaci mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

 

 

Ústav soudního lékařství sídlí v budově, která patří mezi ty, jež se měly pro nově zřízenou univerzitu v Brně postupně vybudovat, z většiny plánů ale nakonec kvůli hospodářské krizi na dlouhá desetiletí sešlo. Budova byla jako jedna z mála otevřena v říjnu 1930 a přednášková místnost, ve které se imatrikulace s přednáškami odehraje, se od té doby prakticky nezměnila. Dnes patří Fakultní nemocnici u svaté Anny, výuka studentů lékařské fakulty tu však stále probíhá.

 

 

Oslavy stého výročí založení Masarykovy univerzity budou v průběhu podzimu pokračovat i dalšími akcemi. K výročí zahájení výuky medicíny na Masarykově univerzitě se 23. října otevře výstava, která přiblíží počátky zdravotnického vzdělávání na Moravě a shrne sto let činnosti lékařské fakulty. K vidění bude v jižní chodbě Univerzitního kampusu Bohunice až do jara 2020. Na vydání ještě čeká druhý díl Dějin Právnické fakulty Masarykovy univerzita (1919-2019). Sté výročí si připomínají i další zakládající fakulty Masarykovy univerzity, doplnila k oslavám u příležitosti stoletého výročí Masarykovy univerzity mluvčí Fojtová.

 

Zdroj: Masarykova univerzita

Foto: Ilustrační

Autor: čed

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář