Jdi na obsah Jdi na menu

Brněnské vánoční trhy budou letos až do pátého ledna

30. 10. 2019

Brno je městem architektury, především té funkcionalistické, městem hudby, jak potvrdilo UNESCO, a městem objevné gastronomie, známé především svým kavárenským životem. Tohle vše si můžete užít také o adventu, ale i mnohem víc! Na vánočních trzích, které jsou pro vás připraveny hned na čtyřech náměstích, z nichž každé nabízí originální tvář a program. 

 

 

Nechte se přenést do nového roku na křídlech Brněnských Vánoc. S dobrým drinkem v ruce, ve společnosti rodiny či přátel, ve vánočně vyzdobené moravské metropoli. Brno je městem, které dalo tehdejším československým náměstím, a možná i celé střední Evropě, tradici vánočních stromů, a stál zde ten vůbec první. Bylo to na náměstí Svobody a na stejném místě stává dodnes.

 

 

Čtyři náměstí

 

Náměstí Svobody je přirozeným středobodem Brna. Nejinak tomu je v době adventu a po něm. Dynamický a živý Svoboďák, jak mu místní říkají, je místem setkávání, zábavy a navazování nových přátelství. Jeho atmosféru ocení především ti, kteří se rádi baví ve společnosti stovek dalších lidí. Je proslulé svou společenskou atmosférou ve stylu večírků s živou hudbou a letos jej doplní i zbrusu nové konzumační zóny a Zimní bar.

 

 

Dominikánské náměstí je pěší zónou s romantickými kulisami Nové radnice, kostela sv. Michala a je skvělým místem pro klidnější a intimnější část Brněnských Vánoc. Jeho atmosféru oceníte především pro komorní přátelská setkání, gurmánské zážitky a na své si zde přijdou především rodiny s dětmi.

 

 

Útulný trh zaměřený na řemeslné výrobky a tradice najdete na brněnském Zelném trhu, velkokapacitní vyhřívaná šapitó, vyhlídkové kolo a venkovní kluziště zase na Moravském náměstí. I tyto dva adventní trhy jsou samozřejmě doplněny řadou stánků s chutným občerstvením, ale před Štědrým dnem končí. Zato Brněnské Vánoce na náměstí Svobody a Dominikánském pokračují i přes svátky a po nich. Stánky s občerstvením zde na četná přání zůstávají až do 5. ledna 2020 a vy si tak můžete vychutnat kouzlo vánoční jihomoravské metropole i bez předvánočních stresů a užít si zde první dny nového roku.

 

 

Brněnské Vánoce

 

Dynamické náměstí Svobody plné hudby a zábavy a romantické náměstí Dominikánské věnované skvělé gastronomii a rodinám s dětmi – to jsou oblíbené brněnské adventní trhy, které díky velkému zájmu návštěvníků již druhým rokem nekončí před Štědrým dnem, jak je zvykem v řadě světových destinací, ale pokračují i po Vánocích.

 

 

Sláva vánočního stromu na náměstí Svobody překračuje hranice města. Brno bylo totiž vůbec prvním městem v tehdejším Československu, a pravděpodobně i ve střední Evropě, na jehož náměstí se objevil vánoční strom. Za touto tradicí stojí novinář Rudolf Těsnohlídek, který díky smutnému příběhu o odloženém batoleti v lese přišel s nápadem, jak pomáhat opuštěným dětem, a uspořádal pod rozsvíceným stromem charitativní sbírku.

 

 

Charita je zde důležitou součástí dodnes. Pod vánočním stromem najdete kasičku Českého červeného kříže. Nechybí zde samozřejmě ani desítky stánků s vánočními dárky a s občerstvením. Najdete v nich i nápoje, které si jinde než v Brně nedáte.

 

 

Dominantou trhů na Dominikánském náměstí je velký dřevěný Halouzkův betlém se stovkou figur, který doplňují živá zvířata v zoo koutku. Během adventních trhů se toto historické náměstí stává prostorem pro skvělou gastronomii a vánoční tradice, které potěší zejména děti. Letos je pro ně připraveno dokonce dětské zimní kino.

 

 

Vánoční komentované prohlídky města

 

Brňané i přespolní mohou město poznávat při komentovaných procházkách či projížďkách s průvodci. Navštívit mohou také řadu zajímavých míst – například si vychutnat pohled na slavnostně nasvícené Brno z věže Staré radnice, která se tyčí uprostřed města a je z ní výhled na všechny světové strany.

 

Dárky z Brna  

 

Brno je proslulé nabídkou originálních vánočních dárků. Oblíbeným suvenýrem jsou brněnské hrnky pod stromeček. Chytnout si můžete svou vánoční kuličku v brněnském časostroji nebo si vybrat z originálních suvenýrů v infocentrech TIC BRNO. Co třeba pexeso brněnského skladatele Leoše Janáčka, porcelán s brněnským drakem nebo zbrusu nový komiks Kameník o Antonu Pilgramovi, tvůrci známé pokřivené věžičky?

 

 

zdroj: TIC Brno

foto: TIC Brno

autor: rej

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář