Jdi na obsah Jdi na menu

Snímek Šarlatán s Ivanem Trojanem v hlavní roli získal podporu nadačního fondu Praha ve filmu, s ním i dalších šest projektů

20. 10. 2019

Praha - Agnieszka Holland, držitelka Zlatého glóbu za film Evropa, Evropa (1990), dotočila v červenci letošního roku snímek Šarlatán v hlavní roli s Ivanem Trojanem. Silný příběh s univerzálním přesahem se věnuje životním peripetiím slavného léčitele Jana Mikoláška, který léčil obyčejné lidi i ty nejvýznamnější osobnosti politického a kulturního života. „Správní rada se shodla na tom, že chce podporovat takovýto typ domácích projektů, které vznikají v mezinárodní koprodukci a kloubí v sobě nesporné umělecké kvality, silný příběh s univerzálním přesahem a účast tvůrce světového formátu,“ uvedla předsedkyně správní rady nadačního fondu Ludmila Claussová. Režisérka Holland je s Prahou dlouhodobě spjata nejen díky svému studiu na FAMU, vrací se sem i pracovně, naposledy na natáčení oceňované minisérie Hořící keř (2013).

 

 

Příběhy silných osobností jsou leitmotivem i dalších podpořených projektů, hlavními hrdiny jsou reálné osobnosti z českého či zahraničního uměleckého, vědeckého nebo sportovního světa. Příběh neslavnějšího českého běžce všech dob Emila Zátopka převádí na filmové plátno David Ondříček, do hlavních rolí filmu Zátopek obsadil Václava Neužila a Marthu Issovou. Režisér Ivan Fíla bude točit podle vlastního scénáře film Muž, který stál v cestě mapující osudy Františka Kriegla, který se v srpnu 1968 přes hrozbu likvidací vzepřel okupantské moci a jako jediný člen československé delegace nepodepsal potupný moskevský dokument. V hlavní roli Tomáš Töpfer.

 

 

V dokumentárním filmu výstižně nazvaném Mucha mapuje režisér Roman Vávra osudy našeho neslavnějšího malíře z období secese. Další dva dokumenty podpořené fondem jsou Sihamoni – Dvojí svět Krále Sihamoniho o strhujících životních peripetiích kambodžského krále, který svá školní a studentská léta prožil v Praze, a Identita ES o osudech jednoho z nejuznávanějších světových imunologů a genetiků Emila Skamene, jehož životní cesta vedla z Prahy do kanadského Montrealu.

 

 

Sedmým podpořeným snímkem je romantický televizní film Ein Sommer an der Moldau (Léto na Vltavě), který patří do úspěšné řady německé stanice ZDF. Nová epizoda pojednává o soukromé vyšetřovatelce z Berlína, kterou její případ zavede do Prahy. V minulosti nadační fond již jeden snímek z této řady podpořil – Ein Sommer in Prag (2017).

 

 

„Těší nás, že se Nadační fond Praha ve filmu Prague Film Fond již dostal do povědomí českých i zahraničních producentů, a že se kromě celovečerních filmů, televizních seriálů či sérií, hlásí i žadatelé s dokumentárními filmy. Chybí nám už jen animované. Tak snad v nějaké příští výzvě,“ řekla Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury, památkové péče, výstavnictví a cestovního ruchu. „V roce 2020 bychom chtěli otevřít dvě nové výzvy, jednu již v prvním čtvrtletí roku a druhou začátkem podzimu, tak aby se mohli hlásit producenti s projekty v různých fázích natáčení,“ dodala Claussová.

 

 

Zdroj: Nadační fond Praha

Foto: Nadační fond Praha

Autor: sn

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář