Jdi na obsah Jdi na menu

V případu pardubické nemocnice o kterém jsme Vás informovaly padlo obvinění

17. 9. 2019

Pardubice - Kromě nemocnice, jako právnické osoby, kriminalisté obvinily jednu lékařku a dvě zdravotní sestry, které v době události vykonávaly službu na dětském oddělení. Mají za prokázané, že tehdy 8letý chlapec zde vinou sloužícího personálu skončil s fatálním poškozením zdraví.

 

Kriminalisté v průběhu dosavadního vyšetřování provedli velké množství důkazního řízení. Mimo jiné zadali znalecká zkoumání v oboru Zdravotnictví a v oboru Řízení, kvalita, proces a bezpečnost ve zdravotnických zařízeních. Zajistili veškerou potřebnou zdravotní dokumentaci, kamerové záznamy a interní telefonickou komunikaci z doby události. Provedli ohledání místa činu a vyslechli všechny zúčastněné osoby, uvedla k případu mluvčí Královéhradeckého ředitelství policie Ivana Ježková. 

 

 Kriminalisté mají za prokázané, že nemocnice zásadně porušila či zanedbala důležité povinnosti. Tato právnická osoba měla za povinnost veškerý personál, tedy jak lékařský tak zdravotnický, kontrolovat a odborně vzdělávat. Bylo zjištěno, že v době hospitalizace poškozeného chlapce neměla nemocnice definované odborné a organizační postupy v podobě zpracovaných standardů, které by stanovovaly doporučený lékařský a ošetřovatelský postup, tedy jak se má chovat zdravotnický personál zejména při pooperační péči u dětského pacienta.

 

Obviněným fyzickým osobám je kladeno za vinu, že nesprávně diagnostikovaly pooperační komplikace u dětského pacienta, u něhož došlo k masivnímu krvácení z operační rány. Kriminalisté mají za to, že ošetřující personál zvolil zcela nevhodný a pacienta na životě přímo ohrožující postup při poskytování neodkladné péče a pomoci. Krvácejícího pacienta nechaly jak dětská lékařka, tak odborné zdravotní sestry, odejít s matkou do přízemí budovy, kde měl být pacient údajně následně ošetřen. Tímto postupem byl ale bezprostředně ohrožen na životě. Bohužel toto pracoviště nebylo včas aktivováno a nebyl zde ani pohotovostní personál. Tím došlo k zásadnímu prodlení a zhoršení zdravotního stavu pacienta, které vedlo k těžkému poškození jeho mozku.

 

Přibraní znalci doslova zkonstatovali, že "postup lékařky i obou zdravotních sester byl nejenom proti současné zavedené lékařské vědě, ale i proti zdravému rozumu".

 

V případě uznání viny hrozí fyzickým osobám trest odnětí svobody až na 4 roky, u právnické osoby rozhoduje o formě potrestání soud, dodala mluvčí policie.

 

Zdroj: PČR KHK

Autor: ms

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář