Jdi na obsah Jdi na menu

Národní referenční laboratoř potvrdila další dva pozitivní případy na koronavirus v ČR

5. 3. 2020

Praha - „Jsou to případy, které jsme očekávali. Hygienici dohledávají osoby, se kterými přišli nakažení do kontaktu a je v dané situaci pozitivní, že se nám to daří a zatím v ČR nemáme další zcela nové případy,“ uvedl ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Koronavirus u předchozích třech pacientů včera v noci potvrdila berlínská laboratoř. Vzorky dalších dvou byly taktéž odeslány na potvrzení ze strany německých kolegů. Předpokládáme, že výsledky budou do 24 hodin.

 

Jeden z pozitivních nálezů byl u ženy (ročník 1967), která je hospitalizována v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem. Vrátila se z lyžařské dovolené z oblasti Veneto ze stejného hotelu jako muž, u něhož byly pozitivní výsledky potvrzeny již v neděli. U ženy se projevily chřipkové příznaky, jako je teplota, rýma, kašel, únava a bolest svalů.

 

Další pozitivní výsledek byl napodruhé potvrzen u spolucestující americké studentky z Ekvádoru (ročník 1999), obě studují v Miláně. Absolvovala stejnou cestu jako americká studentka a od soboty byla v karanténě. Měla všechny klinické příznaky, teplotu, slabost, kašel. Nyní je v izolaci v Nemocnici Na Bulovce. Zatímco první test se u ženy nepotvrdil, v pondělí byly výsledky pozitivní.Jsme rádi, že u všech pacientů je mírný průběh. Na případu ženy z Ekvádoru vidíme, že musíme testy opakovat, protože je zde několikadenní inkubační doba. Současně nemůžeme testovat každého na přání, protože by testy mohly dávat falešně negativní výsledky, je nutná indikace epidemiologa,“ dodal ministr.

 

 

zdroj: Ministerstvo zdravotnictví