Jdi na obsah Jdi na menu

Informace pro občany v souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru

5. 3. 2020

Brno - Pacient, který je epidemiologem označen jako suspektní neboli podezřelý s příznaky koronaviru a tedy indikován k odběru NF stěru (nasofaryngeální výtěr) z nosu a krku, zůstává doma a po přivolání záchranné zdravotnické služby k němu přijíždí vůz s řidičem a zdravotníkem z Fakultní nemocnice Brno, který mu udělá stěr. Tento systém bude fungovat denně od 7.00 do 19.00 hodin a bude zahájen v pátek 6. března 2020, uvedl tiskový mluvčí Fakultní nemocnice Brno Pavel Žára.

 

Diagnostiku vzorků bude Fakultní nemocnice Brno provádět od pondělí 9. března 2020.

 

Kontaktní informace:

 

Krajská hygienická stanice – tel. 606 039 515.

Pro případné dotazy lze využít i nonstop informační linku Státního zdravotního ústavu: 724 810 106.

 

Přenos koronaviru:

 

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po déletrvajícím úzkém kontaktu (společná domácnost, kancelář). Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, další cestou přenosu je kontaktem s kontaminovanými předměty. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest. Inkubační doba 2 –14 dní. Nejohroženější skupiny obyvatel

 

Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, dětské skupiny, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou. Ochrana Důležité je postupovat tak, jak při klasickém respiračním onemocnění v aktuálním chřipkovém období:

• vyhýbat se těm, kdo jsou zjevně nemocní

• dodržovat základní hygienická pravidla, navýšení hygieny rukou

• nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí

• jedinci, kteří trpí respiračním onemocněním by měli dodržovat pravidla respirační hygieny – tj. při kýchání a kašlání řádně užívat, nejlépe jednorázové, kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa paží/rukávem, nikoliv rukou! (kapénky se pak mohou přenést dál)

• samozřejmě i zdravotníci sami by se měli chránit, jelikož jsou to právě oni, kteří přicházejí s pacienty nejvíce do styku. Léčba Pro infekci COVID-19 není doporučena žádná specifická antivirová léčba. Lidé infikovaní tímto virem by měli zahájit podpůrnou léčbu, zmírňující příznaky této infekce. K podpůrné léčbě se využívají běžně dostupné léky.

 

Upozornění pro ty, kteří cestují:

 

• pokud se u někoho před či během letu objeví příznaky respiračního onemocnění, měl by okamžitě informovat palubní personál

• na letišti mohou lidé kontaktovat stálou lékařskou službu, pokud jsme z cest již doma a máme podezření na respirační onemocnění, je třeba neprodleně kontaktovat svého lékaře.

 

Informace o vývoji situace ve výskytu akutních respiračních infekcí a chřipky v Jihomoravském kraji jsou pravidelně aktualizovány na webových stránkách www.khsbrno.cz. Informace o vývoji situace ve výskytu nového koronaviru je pravidelně aktualizována na stránkách Ministerstva zdravotnictví ČR www.mzcr.cz a Státního zdravotního ústavu v Praze www.szu.cz a také na stránkách WHO a ECDC. 

 

zdroj: FN Brno

foto: ilustrační