Jdi na obsah Jdi na menu

Nádorový biolog David Philip Lane se stane čestným doktorem Masarykovy univerzity

12. 11. 2019

Brno - Sir David Lane se pochází z Velké Británie, kde vystudoval mikrobiologii a imunologii. Když působil jako postdoktorský výzkumný pracovník v laboratořích ústavu Imperial Cancer Research Fund v Londýně, podařil se mu objev takzvaného nádorového supresoru p53, který má velký význam v prevenci rakoviny. Tento protein se podílí na zastavení buněčného cyklu či vyvolání buněčné smrti v reakci na aktivaci nádorových genů, poškození DNA a stres.

 

V roce 1993 jej časopis Science vyhlásil „molekulou roku“ a je předmětem více než 50 tisíc odborných článků. Protein p53 kóduje gen TP53, který patří mezi nejčastěji mutované geny u lidských nádorů, uvedla tisková mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.

 

Profesor Lane se proteinu p53 a jeho roli v buňkách věnoval ve své vědecké práci dál a zkoumal také možnosti využití jeho funkce k vývoji nových způsobů léčby rakoviny a zasloužil se o také o posun základního výzkumu do klinické praxe. Od roku 1989 navázal spolupráci s brněnskými vědci, především Bořivojem Vojtěškem z Masarykova onkologického ústavu, který se také podílel na významných objevech a pracích o proteinu p53, doplnila mluvčí univerzity Fojtová. 

 

 

zdroj: Masarykova univerzita

foto: ilustrační

autor: des

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář