Jdi na obsah Jdi na menu

Na Pelhřimovsku proběhlo cvičení složek integrovaného záchranného systému

13. 11. 2019

Pelhřimovsko - Cvičení začalo ve středu 6. listopadu úderem třetí hodiny ranní, kdy policisté integrovaného operačního střediska přijali na linku tísňového volání 158 oznámení o pohřešování patnácti dětí v členitém terénu katastrálního území obce Nový Rychnov. Do terénu byli okamžitě vysláni psovodi skupiny základních kynologických činností Policie České republiky, společně s atestovanými psovody integrovaného záchranného systému. Pátrání za využití psů vycvičených pro vyhledávání pohřešovaných osob probíhalo do sedmé hodiny ráno. Následně se do pátrání zapojily dostupné síly a prostředky všech složek integrovaného záchranného systému.

 

 

Do akce bylo nasazeno více jak pět desítek policistů, a to hlídky obvodních oddělení, dopravní policie, kriminalisté, policejní kynologové, policisté pořádkové jednotky, pracovník odboru informačních a komunikačních technologií a letecká služba Policie České republiky s dronem. Maximálně možný počet sil a prostředků nasadil Hasičský záchranný sbor Kraje Vysočina a dále se cvičení zúčastnilo sedm jednotek sborů dobrovolných hasičů z okolních obcí. Nezbytnou součást tvořila také posádka zdravotnické záchranné služby, uvedla k proběhlému cvičení složek integrovaného záchranného systému mluvčí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina Stanislava Miláčková.

 

 

Při pátrání po pohřešovaných dětech policisté využili monitorovací vozidlo a zejména pak ve spolupráci s Vysokou školou zemědělskou v Praze software „PÁTRAČ“, na jehož vývoji se tato škola podílí. Studenti školy potom sehráli role ztracených dětí, které v terénu čekaly na jejich vypátrání. Díky tomuto speciálnímu softwaru měly složky možnost přenosu dat do ručních GPS navigátorů využívaných při práci se psy v terénu. Výrazně tak přispěl k ulehčení koordinace sil a prostředků nasazených v terénu a poskytl tak skvělý přehled o pátrajících. Při pátrání v rojnicích byly policistům zapůjčeny speciální GPS moduly za účelem monitorování jejich pohybu a jejich případné koordinace, což přispělo k efektivnímu propátrání určených sektorů.

 

 

Kolem půl dvanácté dopoledne složky integrovaného záchranného systému úspěšně zakončily pátrací akci a vypátraly poslední pohřešovanou osobu. Úspěch při pátrání měl také policejní dron, který v terénu vypátral jedno z pohřešovaných dětí.„Jsem velmi rád, že máme možnost si ověřit svoji činnost při nasazení do tak náročných situací, jakými bezesporu pátrání po pohřešovaných osobách je. Hlavní roli zde hraje čas, koordinovanost a souhra složek integrovaného záchranného systému. Všichni tak jdeme za jedním cílem, kterým je vypátrání pohřešovaných v co nejkratším časovém úseku a ve zdraví je dostat zpět k jejich blízkým. Všichni zúčastnění šli do akce naplno a jejich aktivního a vzorného přístupu si velice vážím,uvedl plk. Mgr. Petr Petr, vedoucí územního odboru Pelhřimov.

 

zdroj: KŘ policie Vysočina

foto: KŘ policie Vysočina

autor: rep

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář