Jdi na obsah Jdi na menu

Ministr kultury nehodlá ochránit ČR před cenzurou internetu

12. 9. 2019

Praha - Premiér, ministr kultury i ministr zahraničí Tomáš Petříček byli navíc adresáty dopisu z minulého týdne, na který dosud nereagovali. Profant v něm mimo jiné zmínil paradoxní fakt, že v Evropském parlamentu pro problematickou směrnici, která zavádí mimo jiné i automatické filtry obsahu, nehlasoval nikdo z vládních europoslanců. 

 

„Ministr kultury Lubomír Zaorálek dnes projevil nezájem schizofrenní postoj zástupců České republiky řešit. Pro směrnici nehlasoval nikdo z europoslanců vládních stran a přímo proti článku, který zavádí automatické filtry, se vyjádřila europoslankyně ANO Dita Charanzová. Podpora směrnice s problematickým článkem 17 prošla Radou EU díky podpoře odvolaného ministra kultury Staňka z ČSSD. Spolu s dalšími pirátskými stranami z celé Evropy jsme dlouhodobě  upozorňovali na to, že půjde o zásadní zásah do svobodného internetu, jeho obsahu a práv uživatelů,“ dodal Profant s tím, že podle Pirátů bude směrnice v současné podobě znamenat výrazné oslabení malých technologických firem a startupů, které nebudou mít prostředky automatický filtr vyvinout a budou závislé na filtrech nadnárodních gigantů. 

 

Článek 17, který je předmětem největší kritiky, ukládá poskytovatelům služeb, tedy firmám jako například Seznam, Google nebo Facebook, povinnost zamezit budoucímu nahrávání děl chráněných autorským zákonem. To je přitom takřka nemožné vymáhat manuálně a technologické firmy budou muset instalovat nahrávací filtry, které budou nahrávaný obsah automaticky vyhodnocovat a také automaticky mazat. Filtry nejsou bezchybné a vzhledem k formulaci směrnice, která píše o vynaložení veškerého úsilí, budou nastaveny velmi přísně.

 

 

Zdroj: Pirátská strana

Foto: Ilustrační

Autor: jr

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář