Jdi na obsah Jdi na menu

Masarykova univerzita si připomene výročí narození T.G.M. dvoudenním programem ve kterém nebude chybět koncert a mnoho dalšího

28. 2. 2020

Brno - „Nebude to jen vzpomínka na Masaryka, jde o aktualizaci jeho odkazu ve vztahu k demokracii, z něhož čerpá i naše univerzita, která nese jméno prvního československého prezidenta coby svého zakladatele. Instituce žijí z idejí, ze kterých vyrostly – a případně i z jejich kritiky," uvedl prorektor Masarykovy univerzity pro akademické a personální záležitosti Jiří Hanuš.

 

Hlavní část programu s volným vstupem pro veřejnost se odehraje ve středu 4. března v Univerzitním kině Scala. Na 16.30 je připravena projekce klasického snímku Dvanáct rozhněvaných mužů. Od 18.15 na film volně naváže debata na téma Hovory o demokracii. Hosty besedy budou politolog Stanislav Balík, teolog Pavel Hošek, publicista Roman Joch, dramaturg a rektor JAMU Petr Oslzlý, historik Ivan Šedivý, ústavní soudkyně Kateřina Šimáčková a ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

 

V prostorách kina bude zároveň od 16.00 probíhat prodejní výstava vybraných publikací nakladatelství Munipress za speciální zvýhodněné ceny a také tematická výstava Archivu MU o návštěvě TGM v Brně v roce 1924. Na místě bude možné vidět první pamětní knihu Masarykovy univerzity, do které zanesl vůbec první zápis v roce 1924 právě Masaryk, a mimořádně bude také vystavený obraz Františka Hlavici, které zachycuje tehdejší uvítání prezidenta na univerzitě.

 

Celá akce začne už den předtím v úterý 3. března v 17.30 pietním aktem u sochy Tomáše Garrigua Masaryka na Komenského náměstí. Zúčastní se ho rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš, primátorka města Brna Markéta Vaňková a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Petr Hýbler.

 

Na akci naváže v Místodržitelském paláci přednáška historika Andrewa J. O’Shaughnessyho o idejích univerzity Thomase Jeffersona následovaná scénickým pásmem na téma Masaryk a hudba. Dramaturgie pásma se ujal skladatel Miloš Štědroň a vystoupí v něm mužský pěvecký sbor Láska opravdivá a smyčcové kvarteto Indigo Quartet. Tato část programu je jen pro zvané hosty, doplnila k programu akce mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.   

 

 

  Více informací a podrobný program akce najdete na ZDE

 

 

zdroj: Masarykova univerzita

foto: ilustrační

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář