Jdi na obsah Jdi na menu

Lepší vymáhání pokut i větší bezpečnost na silnicích. Ministerstvo vnitra iniciovalo změnu zákona o policii a celní správě

4. 2. 2020

Praha - Pokud policisté či celníci při kontrole vozidla zjistí, že majitel nezaplatil dříve pravomocně uloženou pokutu dle zákonů o silničním provozu, silniční dopravě nebo pozemních komunikacích, mohli by na základě předloženého návrhu nově požadovat na místě její zaplacení. Při nezaplacení by měli právo zadržet registrační značku vozidla nebo „technicky“ zabránit jeho odjezdu, tedy použít tzv. botičku. „Považuji za důležité, aby policie toto oprávnění měla, protože skoro 60 % těchto pokut se nedaří vymáhat. Neukáznění řidiči už si tak nebudou na silnicích moci beztrestně dělat, co chtějí,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) s tím, že jde o nový a zásadní bič na piráty silnic. Zaplacení pokuty bude možné v hotovosti i platební kartou. Oprávnění přinese jak zvýšení bezpečnosti na silnicích, tak zlepšení dodržování dopravních předpisů.

 

 

Společný materiál ministerstev vnitra a financí je v tuto chvíli v meziresortním připomínkovém řízení, po kterém by ho měla projednat vláda.

 

 

Návrh by se vztahoval mj. na nedodržování tzv. sociálních předpisů, např. bezpečnostních přestávek či stanovené doby řízení, na opakované řízení vozidla pod vlivem alkoholu, překračování povolené rychlosti nebo přetížení vozidel. Opatření by bylo možné použít pouze v případě odůvodněné obavy, že by pozdější vymáhání pokuty bylo obtížné či nemožné.

 

 

 

Právo se týká i neuhrazených pokut za zmíněné přestupky uložených obecním úřadem s rozšířenou působností. Ty mají s vymahatelností pravomocně uložených pokut podobné problémy, zejména jestliže se jedná o pokuty uložené cizincům.

 

 

 

zdroj: Ministerstvo vnitra ČR

foto: ilustrační

 

Komentáře

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář