Jdi na obsah Jdi na menu

Autoklub České republiky vernisáží zahájil výstavu ELIŠKA

30. 10. 2019

Praha - Cenu na slavnostním večeru ve Vladislavském sále Pražského hradu převzal pan Vladimír Junek. „Paní Elišce by to určitě udělalo radost a zároveň by to přijímala s velkou pokorou. Když jí někdo obdivoval, tak nad tím mávala rukou, a říkala s jí vlastní skromností, že jsou mnozí, kteří se jsou lepší, jen mají tu smůlu, že se o nich neví,“ vzpomenul Vladimír Junek.

 

 

Už letos v březnu při oslavách 90 let otevření klubového domu tady byla slavnostně odhalena busta Elišky Junkové. „Její bustou jste znovu umožnili Elišce Junkové vstup do klubového domu, chodila sem nesmírně ráda,“ poděkoval tehdy Vladimír Junek. Ve dvacátých letech minulého století byla Eliška Junková nejrychlejší ženou světa, rovnocennou soupeřkou tehdejších nejlepších jezdců. Za svoji krátkou závodní kariéru získala mezinárodní renomé, které zúročila v dalších letech. Po celý život vzorně reprezentovala svoji zemi, díky svým jazykovým schopnostem, kouzlu osobnosti a nadáním umění diplomacie rozvíjela kontakty v rámci motoristických federací, byla členkou významných mezinárodních klubů.

 

 

Návrh na státní vyznamenání podal jménem Autoklubu ČR prezident Jan Šťovíček po projednání Prezídia na jaře letošního roku. V písemném návrhu adresovanému prezidentu republiky Jan Šťovíček připomněl, že životní příběh Elišky Junkové je vzorem pro celou českou společnost. „Stojí za to si připomínat její zásluhy o rozvoj motorismu, vlastenectví a šíření dobrého jména naší země ve světě,“ uvedl v návrhu.

 

 

Výstava ELIŠKA přibližuje život Elišky Junkové a je doplněna předměty, které jsou s ní spojeny. Expozice v salonku Grand Prix v přízemí klubového domu Autoklubu ĆR v Opletalově ulici 29 naproti pražskému hlavnímu nádraží bude veřejnosti otevřena do konce listopadu každý všední den od 9.00 do 18.00 hodin, o víkendech a ve svátcích pak od 10.00 do 20.00 hodin, vstup je zdarma, uvedl k výstavě ELIŠKA mluvčí Autoklubu ČR Bohumil Pácl.

 

 

zdroj: Autoklub ČR

foto: Autoklub ČR

autor: čed

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář