int(2)

Zprávy

 • Kancelář Senátu povede od 1. dubna Radek Jiránek

  8.3.2023

  Organizační výbor Senátu schválil na návrh předsedy Senátu Miloše Vystrčila jmenování Mgr. Radka Jiránka do funkce vedoucího Kanceláře Senátu. Do funkce bude jmenován 1. dubna 2023. Jiránek přichází z vedoucí pozice na Ministerstvu financí.

  Více informací

 • Poslanecké sněmovna si připomíná první výročí války na Ukrajině

  24.2.2023

  U příležitosti prvního výročí války na Ukrajině odhalila předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová se zástupcem ukrajinského velvyslance v ČR Vitalijem Usatyjem originální dílo streetartového umělce Chemise. Dílo inspirované dívenkou z kyjevského bunkru bude k vidění na sněmovním balkonu nad Malostranským náměstím celý následující měsíc. Poslanecká sněmovna si památku nevinných obětí válečného konfliktu na Ukrajině připomněla také symbolickou minutou ticha na začátku své schůze.

  Více informací

 • Ústav pro studium totalitních režimů ocenil na půdě Senátu osobnosti za jejich občanské postoje a činy v dobách totalit

  23.1.2023

  Ceny za svobodu, demokracii a lidská práva 2022 byly předány celkem 21 oceněným v Hlavním sále Valdštejnského paláce ve čtvrtek 19. ledna 2023 pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Jiřího Drahoše. Ústav pro studium totalitních režimů letos již počtrnácté ocenil osobnosti za jejich občanské postoje, za následováníhodné počiny a mimořádné přínosy k reflexi dějin.

  Více informací

 • Zákazníci budou mít od vlády přesný návod, jak odstoupit od smlouvy sjednané na dálku

  18.1.2023

  Usnadnit spotřebitelům postup při odstoupení od smlouvy uzavřené distančním způsobem nebo mimo obchodní prostory podnikatele má nové nařízení, které schválila vláda Petra Fialy na jednání ve středu 18. ledna 2023. Projednala také návrh zákona o preventivní restrukturalizaci a schválila nového ředitele Digitální a informační agentury.

  Více informací 

 • Už rok můžeme být hrdí na premiéra i vládu. Oceňujeme rovnováhu mezi odpovědnou pomocí i nezatěžováním rozpočtu víc, než je v současné době nutné

  24.12.2022

  Je to rok, co byla do úřadu jmenována vláda Petra Fialy. Ačkoliv i přes odpovědnou politiku a cílenou podporu občanům i firmám čelí ze strany opozice permanentní kritice, občanští demokraté oceňují především důležitou rovnováhu mezi odpovědnou pomocí lidem i nezatěžováním rozpočtu víc, než je v současné době nutné. Schodek je v tuto chvíli stále o více než jednu a půl miliardy nižší, než plánovala vláda Andreje Babiše dávno před vypuknutím války a energetické krize. 

  Více infromací

 • Senátorský klub ODS a TOP 09: EET zrušíme, hladomor na Ukrajině byl genocidou

  15.12.2022

  Senátoři dnes rozhodují o zrušení elektronické evidenci tržeb (EET), kterou zavedl tehdejší ministr Andrej Babiš. Neúspěšný experiment hnutí ANO má skončit 1. ledna 2023. Senátoři budou také hlasovat o usnesení, které připomíná hladomor na Ukrajině z let 1932 – 1933 a označuje jej za genocidu. Odpovědnost za tento hladomor, při kterém dle odhadů zemřelo 3,5 - 6 milionů obyvatel Ukrajiny má tehdejší politické vedení Sovětského svazu v čele s Josifem Stalinem.

  Více informací 

 • Do Senátu zavítal předseda Federální národní rady Spojených arabských emirátů Saqr Ghobash

  25.11.2022

  Na půdě horní parlamentní komory se k příležitosti slavnostního oběda setkal předseda Senátu Miloš Vystrčil s předsedou Federální národní rady Spojených arabských emirátů Saqrem Ghobashem. Za českou stranu se setkání účastnili rovněž místopředsedové Senátu Jitka Seitlová a Jiří Oberfalzer, předseda zahraničního výboru Pavel Fischer, předseda Výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu Miroslav Plevný a místopředseda Výboru pro záležitosti Evropské unie Jiří Čunek. Společně diskutovali mj. o válce na Ukrajině, postoji k Íránu a Rusku či vztazích s Izraelem.

  Více informací 

 • Jakub Janda: Sport už opravdu potřebuje pomoc a podporu, máme klíč pro efektivní fungování Národní sportovní agentury

  22.11.2022

  Klíčem lepšího fungování Národní sportovní agentury je především vymezení jejích pravomocí, zpřehlednění jmenování jejího vedení i stanovení jasných pravidel pro odvolání vrcholných představitelů. Jakub Janda, poslanec a člen sněmovního výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu chce pro sport lepší podmínky, právní jistotu a stabilní prostředí. K tomu má podle něho právě Národní sportovní agentura primárně sloužit.

  Více infromací

 • Závěry debaty v Senátu: Je třeba předcházet vyčleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami ze škol

  9.11.2022

  Senátní Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice uspořádal dnes 9.11.2022 v prostorách Valdštejnského paláce kulatý stůl na téma „Začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami ve školách“. O tom, jak výrazněji podpořit začleňování dětí se speciálními vzdělávacími potřebami nebo jak zamezit počtu snižování asistentů pedagogů ve školách, debatovali na půdě horní komory Parlamentu zástupci Senátu včetně 1. místopředsedy Jiřího Drahoše a předsedy školského výboru Jiřího Růžičky, odborníci, zástupci státní správy i neziskového sektoru.

  Více informací 

 • Miloš Vystrčil s jednoznačnou podporou 73 hlasů obhájil post předsedy Senátu

  3.11.2022

  Senátorský sbor si na své 1. schůzi ve 14. funkčním období zvolil nové vedení. Předsedou horní parlamentní komory se s podporou 73 hlasů stal Miloš Vystrčil (ODS a TOP 09). Jako 1. místopředseda Senátu ve vedení usedne Jiří Drahoš (STAN), role místopředsedů se dále ujmou Jitka Seitlová (KDU-ČSL a nezávislí), Tomáš Czernin (ODS a TOP 09) a Jiří Oberfalzer (ODS a TOP 09).

  Více informací 

« Novější | Starší »