Ústav pro studium totalitních režimů ocenil na půdě Senátu osobnosti za jejich občanské postoje a činy v dobách totalit

708672-udileni-cen-ustr

Ceny za svobodu, demokracii a lidská práva 2022 byly předány celkem 21 oceněným v Hlavním sále Valdštejnského paláce ve čtvrtek 19. ledna 2023 pod záštitou 1. místopředsedy Senátu Jiřího Drahoše. Ústav pro studium totalitních režimů letos již počtrnácté ocenil osobnosti za jejich občanské postoje, za následováníhodné počiny a mimořádné přínosy k reflexi dějin.

1. místopředseda Senátu Jiří Drahoš komentoval význam udělování cen na půdě horní komory Parlamentu: „Český Senát stojí na demokratických hodnotách a dlouhodobě hájí svobodu a lidská práva. Proto jsem potěšen, že se slavnostní předání Cen ÚSTR za svobodu, demokracii a lidská práva opět uskutečnilo na senátní půdě. Z naší historie, a bohužel i ze současnosti, dobře víme, že se jedná o velmi křehké hodnoty, o které je třeba neustále pečovat a chránit je. Ukazují nám to i životní příběhy a činy vyznamenaných osobností, které jsou v mnohém hodny následování.“

Senátor Drahoš spolu s ředitelem Ústavu pro studium totalitních režimů docentem Ladislavem Kudrnou předal oceněným pamětní medaile a diplomy. Ředitel ÚSTR k udílení letošních cen uvedl: „Jsem nesmírně rád, že udělování našich cen již několik let probíhá na místě, z něhož doslova dýchá genius loci. A je pro mě ctí, že jsem se dnes mohl podílet na ocenění 21 osobností, které se zasloužily o to, že my, naše rodiče, děti i vnoučata, žijeme v demokratické společnosti. Nikoliv náhodou nesou ceny jméno po Václavu Bendovi. Pro jednoho z hlavních iniciátorů Charty 77, politického vězně a oddaného katolíka nebyly, navzdory neustálé šikaně a pronásledování ze strany komunistického režimu, čest a odvaha prázdným pojmem.“

Pro udělení Ceny Václava Bendy za statečné občanské postoje v době nacistické okupace a komunistické diktatury vybrala osmičlenná komise složená z renomovaných odborníků 10 osobností: vědce, bývalého politika a poslance Pavla Bratinku, evangelického teologa, faráře Českobratrské církve evangelické Jana Duse, vydavatele samizdatové literatury, ředitele knihovny samizdatové a exilové literatury Libri prohibiti Jiřího Gruntoráda, advokáta, historika a publicistu Milana Hulíka, bývalého slovenského politika a disidenta Františka Mikloška, novinářku a spisovatelku Lídu Rakušanovou, disidenta, politického vězně a vydavatele samizdatového časopisu Vokno Františka Stárka Čuňase, skautku a politickou vězeňkyni Bedřišku Synkovou-Hoffmannovou, armádního generála, legionáře, účastník prvního a druhého odboje Josefa Šnejdárka (in memoriam) a politického vězně a bývalého místopředsedu Konfederace politických vězňů Leo Žídka.

Cenu za následováníhodné počiny při hájení principů demokracie, svobody a lidských práv za rok 2022 získal Jiří Línek za své úsilí o zajištění pietního prostředí a zmapování osudů lidí pohřbených na Ďáblickém hřbitově a manželé Daniela a Jan Řeřichovi za svoji roli v projektu MENE TEKEL. Jan Řeřicha in memoriam.

Cenu za mimořádný přínos k reflexi novodobých dějin získali za rok 2022 britská divadelní historička, překladatelka a spisovatelka Barbara Day, umělci, disidenti a zakladatelé Muzea českého, slovenského a rusínského exilu 20. století manželé Sabina a Jan Kratochvilovi, vojenský historik a spisovatel Ivo Pejčoch (in memoriam), sochař, malíř, grafik a tvůrce multimediálních projektů a environmentů Jiří Sozanský, dokumentarista, režisér a kameraman Martin Vadas, editor, překladatel a bývalý disident Tomáš Vrba a právnička, právní teoretička, soudkyně a bývalá politička Eliška Wágnerová.

Zdroj: Kancelář Senátu

Foto: Kancelář Senátu

Publikoval: Rejtek