Přes 5 tisíc lidí navštívilo Den otevřených dveří v Senátu

718254-den-otevrenych-dveri-v-senatu

8. května 2023, Praha. Sídlo Senátu si dnes přišlo prohlédnout 5 155 návštěvníků. V rámci Dne otevřených dveří ve státní svátek Den vítězství 8. května mohli vidět historické prostory Valdštejnského paláce, Jednací sál i běžně nepřístupný Růžový a Zelený salonek v Kolovratském paláci. První návštěvníky ráno přivítal předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil.

Předseda Senátu nechal první návštěvníky také nahlédnout do své pracovny. Své kanceláře měli otevřené i místopředseda Jiří Oberfalzer a místopředsedkyně Jitka Seitlová. Návštěvníci si prošli prohlídkovou trasu historickými prostory Valdštejnského paláce, která zahrnuje Hlavní sál, Rytířskou a Audienční síň, tzv. Předpokoj a Mytologickou chodbu. Nahlédnout mohli také do Valdštejnovy pracovny, Jičínského a Frýdlantského salonku i do Jednacího sálu, kde se senátorky a senátoři scházejí na pravidelných schůzích Senátu.

Při příležitosti Dne otevřených dveří byl veřejnosti přístupný Kolovratský palác, kde si zájemci prohlédli běžně nepřístupný Růžový a Zelený salonek. Právě v Zeleném salonku byla v září 1938 československá vláda obeznámena s Mnichovskou dohodou.

Zájemci o prohlídku historických prostor Valdštejnského paláce, kteří se dnes nemohli zúčastnit, si je mohou zdarma prohlédnout každou sobotu od 9 do 16 hodin (poslední vstup v 15:30). Kromě toho je denně otevřená Valdštejnská zahrada - každý všední den od 7 do 19 hodin, o víkendech a svátcích pak od 9 do 19 hodin.

Den otevřených dveří se v Senátu koná dvakrát do roka, a to ve státní svátky 8. května a 28. října.

Zdroj: Kancelář Senátu

Foto: Kancelář Senátu