Miloš Vystrčil s jednoznačnou podporou 73 hlasů obhájil post předsedy Senátu

701081-milos-vystrcil-obhajil-post-predsedy-senatu

Senátorský sbor si na své 1. schůzi ve 14. funkčním období zvolil nové vedení. Předsedou horní parlamentní komory se s podporou 73 hlasů stal Miloš Vystrčil (ODS a TOP 09). Jako 1. místopředseda Senátu ve vedení usedne Jiří Drahoš (STAN), role místopředsedů se dále ujmou Jitka Seitlová (KDU-ČSL a nezávislí), Tomáš Czernin (ODS a TOP 09) a Jiří Oberfalzer (ODS a TOP 09).


„Pokud jsem byl takto vysokým počtem hlasů zvolen předsedou Senátu, nevnímám to jako osobní úspěch, ale zejména jako potvrzení, že Senát plní svoji roli, že se chová tak, jak od něj očekává ústava a tím pádem i český lid. Budu dělat vše pro to, aby tomu tak bylo i nadále, protože náš úkol je snažit se, aby zákony byly jednodušší a nekomplikovaly lidem život, aby dodržování ústavy a kompetencí z ní plynoucích všichni dodržovali, protože je to základní pilíř našeho státu. Budu se také snažit o to, aby zde vládla vysoká politická kultura, aby neprobíhaly příběhy bezpráví, abychom byli schopni se postavit proti nespravedlnosti, i když jsme v menšině. To vše je role Senátu, kterou jsme se doposud snažili plnit, ať byl předsedou Senátu kdokoli,“ uvedl Miloš Vystrčil jako čerstvě zvolený předseda Senátu ve svém děkovném projevu.

Předseda Vystrčil zároveň dodal: „Je před námi spousta práce. Je před námi období, kdy bude potřeba, aby tady existovalo jakési světlo, jistota, něco, na co se mohou občané spolehnout. Jsem přesvědčen, že to je přesně ta role, kterou Senát má a musí plnit. A slibuji, že pro to udělám, a věřím, že s vaší pomocí, maximum.“

V tajné volbě předsedy Senátu podpořilo Miloše Vystrčila 73 senátorek a senátorů z 80 přítomných. Miloš Vystrčil byl jediným navrženým kandidátem na tuto funkci.

Senátorky a senátoři zvolení v letošních podzimních volbách nejprve v úvodu 1. schůze složili senátorský slib. Tradičně přednesl ústavou předepsaný slib a jako první složil nejmladší z nově zvolených senátorů Jan Paparega. Na programu pléna je dále také zřízení jednotlivých výborů a komisí, stanovení počtu jejich členů a potvrzení volby jejich předsedů. Dále se stanoví počet senátorů ve stálých delegacích do meziparlamentních organizací a zvoleni budou také jejich členové.

Zdroj: Kancelář Senátu

Foto: Kancelář Senátu

Publikoval: Rejtek