Těžký úkol. Češky se o postup na EURO 2022 poperou s Francií, Chorvatskem a Ukrajinou. Postupují jen dva nejlepší

636396-los-zeny2
EURO 2020. Francie – stříbro, Chorvatsko – bronz. A teď budou oba tito soupeři stát českému týmu v cestě na další evropský šampionát. A situace je o to komplikovanější, že účast na EURO 2022 si vybojuje jen dvojice nejlepších z každé kvalifikační skupiny.

Ve hře je v tomto ročníku kvalifikace jen 12 volných míst. Evropský šampionát v roce 2022 bude totiž hostit hned trojice zemí – Severní Makedonie, Slovinsko a Černá Hora. Všichni pořadatelé mají účast jistou, stejně jako obhájce titulu Norsko. A protože se ženské EURO na rozdíl od mužského, kterého se již účastní 24 zemí, ještě naposledy koná v počtu 16 účastníků, volných je už jen dvanáct lístků. „U nás postupují prostě jen dva, na rozdíl od mužů, kde postupují i 4 týmy na třetím místě. Je to poslední šampionát, na kterém se hraje v šestnácti týmech. Proto je to velice těžké. Kdyby se hrálo v počtu 24 účastníků, bylo by naše hodnocení losu úplně jiné," řekl bezprostředně po úterním losu trenér české ženské reprezentace Jan Bašný.

O 12 postupových míst se utká 24 zemí v šesti čtyřčlenných kvalifikačních skupinách. Češky do losu vstupovaly jako nejlepší tým třetího koše, což byla v tomto případě velmi nevýhodná pozice. O nasazení do košů rozhoduje dlouhodobý ranking EHF, do kterého se započítávají všechny výsledky týmu. A jelikož EURO hostí družstva, která by v hodnocení byla až za Českou republikou, a nikoliv týmy z elitní desítky, připadla Česku pozice až ve třetím koši.

Samotný los pak 25. března přisoudil českému týmu za soupeře Ukrajinu, Chorvatsko a Francii.

„Dva týmy jsou medailové. Ukrajina je jedna ze tří týmů čtvrtého koše, které byly nasazené rovnou bez předkvalifikace. Ve čtvrtém koši tak byly určitě slabší týmy, to jsou právě ty předkvalifikační. Naopak Ukrajinky mají dobrý tým," komentoval los Bašný.

„Chorvatky uhrály na posledním EURU bronzovou medaili, takže není moc o čem přemýšlet. Ze druhého koše byly hratelné Polky, které jsou v rankingu těsně před námi a že s nimi hrát můžeme, jsme si teď ukázali v přípravě v Polsku. Chorvatky jsou v rankingu těsně před Polskem, ale jejich výkon na EURU teď byl fantastický," připomněl kvality černého koně prosincového šampionátu Bašný.

Z prvního koše jsou soupeřem Francouzky. Mistryně světa z roku 2017, stříbrné medailistky z Ria a evropské šampionky z roku 2018. Výčet dalších medailí by v případě Francie vydal na samostatný článek. „Tím, že jsme se dostali do třetího koše bylo jasné, že to bude těžké. Francouzsky jsou medailový tým. Z prvního koše nebylo na výběr," řekl Bašný.

Sám Jan Bašný ale již několik desítek let ve Francii působí, vedl i tamní prvoligové týmy. Zná tak prostředí, tamní soutěž i některé hráčky. „Francouzský tým znám dobře, asi pět nebo šest z nich jsem trénoval, ale to rozhodně neznamená, že nad nimi vyhrajeme," smál se poznámce o jeho napojení na francouzské házenkářské prostředí Bašný a dodal: „Naopak si na nás dají pozor. Tím jsem si jistý."

Evropská kvalifikace odstartuje prvními dvěma koly v termínu 6./7. a 9./10. října 2021. Další kola budou odehrána v březnu a dubnu 2022.

Zdroj: Redakce