Novým trenérem reprezentace juniorů je Ladislav Štancl

724446-52853368351_b20b42c26c_k

Juniorská reprezentace vstoupí do nadcházejícího cyklu s novým realizačním týmem. Jako hlavní trenér ji povede dosavadní asistent Ladislav Štancl. U týmu zůstane i stávající kouč Matěj Klucho, nově budou součástí trenérského štábu asistenti Jan Volák a Miroslav Vybíral.

Sedmatřicetiletý kouč má za sebou celou řadu zkušeností. Štancl začal trénovat již v roce 2009 během svého angažmá v Litomyšli. Vedl i prvoligové Svitavy, kde rovněž působil jako hráč. V létě 2016 se přesunul do organizace pardubických Sokolů, v níž působí dodnes. Na svém kontě má i největší úspěch v historii klubu, kterým je vítězství v Poháru Českého florbalu.

Předtím, než se stal v minulém cyklu asistentem u juniorské reprezentace, působil jako trenér výběrů BU17 v rámci Kempů talentované mládeže. Nyní na Štancla v čele čerstvě utvořeného realizačního týmu čeká nová etapa. “Je to opravdu veliká výzva a určitě jedna z největších v mém dosavadním sportovním životě. Ruku v ruce s ní jde zodpovědnost. Společně s realizačním týmem a hráči budeme reprezentovat Český florbal na mezinárodní scéně, takže poneseme i velký díl odpovědnosti za výsledky a obraz celého českého florbalu,” uvědomuje si čerstvý trenér reprezentační devatenáctky.

Spolupracovat bude s Janem Volákem, který působí v pozici šéftrenéra juniorské akademie ve švédské Strorvretě, čerstvým koučem plzeňských Goril Miroslavem Vybíralem, jenž předtím působil v organizaci brněnských Bulldogs, a Matějem Kluchem. Ten v současnosti trénuje superligový Liberec a v posledním cyklu vedl reprezentaci do 19 let jako hlavní kouč. “Přiznám se, že jsem opravdu rád, že mi na spolupráci kývli právě tito trenéři, protože jsem přesvědčený o tom, že společně vytvoříme vskutku pracovitý realizační tým a dokážeme tu pracovitost přenést i na hráče,” říká na adresu svých kolegů Štancl.

U týmu zůstávají kromě Klucha i kondiční trenér Simon Šiška, fyzioterapeut Vojtěch Typl a vedoucí týmu Tomáš Faksa. Nováčkem je trenér brankářů Jakub Víšek, který se věnuje gólmanům v Pardubicích.

Štanclovým cílem bude napravit zklamání z posledního mistrovství světa, na němž skončili Češi až čtvrtí. “Po čtyřech medailových šampionátech a zejména těch dvou zlatých byl poslední výsledek daleko za očekáváním. Proto jsme chtěli práci s U19 dát nový impuls v podobě obměny realizačního týmu. Sázíme na Českou cestu a věříme, že Ladislav Štancl je tou nejlepší volbou, která opět nasměruje juniorskou reprezentaci tam, kde bychom ji chtěli mít. Ve své kariéře prošel trenérskými strukturami snad všech mládežnických kategorií a velmi dobře tak ví, co hráči na hraně přechodu do seniorského florbalu potřebují. Navíc má skvělé florbalové myšlení a organizační cítění. Věřím, že pod jeho taktovkou bude celý tým skvěle fungovat,” říká Lukáš Dolejš, předseda Komise vzdělávání Českého florbalu a člen výkonného výboru.

Poslední mistrovství světa nám ukázalo, že zopakovat úspěch, který se nám povedl na předchozích vítězných šampionátech, není samo sebou. Abychom mohli na nejvyšší příčky světového mládežnického florbalu znovu pomýšlet, bude v novém cyklu potřeba zlepšit řadu detailů v práci celého realizačního týmu. Věřím, že Láďa Štancl zužitkuje zkušenosti z posledních dvou let a spolu s ostatními umožní hráčům připravit se co nejlépe,” vysvětluje Daniel Novák, prezident Českého florbalu.

V rámci nedávno prezentovaného nového formátu organizace reprezentačních týmů vstoupí juniorský výběr do nadcházejícího cyklu pod hlavičkou talentované mládeže. Organizačně tak bude spadat pod manažera hráčského rozvoje a talentované mládeže Jiřího Jakoubka, který bude mít coby garant v rámci Sportovního úseku Českého florbalu zodpovědnost za prezentaci národního týmu.

Uvědomujeme si, že v minulém cyklu nebyly dodrženy všechny zásady přístupu ke kontinuitě trenérského vedení, který bychom obecně chtěli u mládežnických týmů dodržovat. Bylo to způsobené i tím, že jsme realizační tým měnili s ohledem na mužskou reprezentaci v rozjetém cyklu. Nyní na tento princip znovu navazujeme. V novém modelu celkového fungování práce s talentovanou mládeží, který lépe odpovídá zásadám naší vlastní “České cesty”, bude realizační tým společně s Jiřím Jakoubkem usilovat o co nejefektivnější a ucelený rozvoj hráčů a týmu směrem k vrcholu, který je čeká,” vysvětluje Novák rozložení zodpovědnosti v rámci juniorské reprezentace.

 

Realizační tým reprezentace do 19 let

Hlavní trenér: Ladislav Štancl

Asistenti trenéra: Jan Volák, Miroslav Vybíral, Matěj Klucho

Vedoucí týmu: Tomáš Faksa

Kondiční trenér: Simon Šiška

Fyzioterapeut: Vojtěch Typl

Trenér brankářů: Jakub Víšek

 

Zdroj: Český florbal

Foto: Matyáš Klápa