Primátorka města Brna Markéta Vaňková, a senátor za Brno - město Roman Kraus, odstartovaly jedenáctý ročník Evropských her handicapované mládeže.

689021-289940903_1962297053962544_663544200850695346_n

Již pojedenácté hostí Brno Letní evropské hry handicapované mládeže Emil Open. Od 22. do 26. června se na brněnských sportovištích utkají sportovci ve věku od deseti do šestadvaceti let se zdravotním postižením. Mladí sportovci se představí v sedmi sportech a více než 30 disciplínách.

O letošní hry je mezi sportovci enormní zájem. V celkovém počtu i s doprovodem zamíří do Brna 884 účastníků z 16 zemí Evropy. „Sportovci budou soutěžit v atletice, plavání, stolním tenisu, boccii, bocce a letos nově i v lukostřelbě a cyklistice. O atletiku a plavání byl tak velký zájem, že jsme museli změnit i rozpisy jednotlivých sportů tak, abychom vše organizačně zvládli,“ přibližuje Pavel Zbožínek, prezident organizačního výboru Emil Open, s tím, že celkový počet přihlášených sportovců je 549.

Ačkoliv hry oficiálně začínají 22. června, již týden v Brně trénuje tým ukrajinských neslyšících plavců. „I když je tento požadavek neobvyklý, vyšli jsme ukrajinské výpravě samozřejmě vstříc. Bazény mohou využívat zdarma, my jim zajišťujeme ubytování i stravu. Je to to nejmenší, co jsme mohli udělat, a jsme rádi, že zde můžeme ukrajinskou výpravu vzhledem k současné situaci na závody připravit,“ doplňuje Zbožínek.

Nejpočetnější zastoupení má Česká republika, výpravy si užijí i společenský program Ačkoliv je o hry v zahraničí obrovský zájem, největší počet sportovců bude z České republiky, celkem 311. „Český paralympijský výbor klade velký důraz na rozvoj parasportu, s tímto naším cílem je přímo spojená práce s mládeží. Snažíme se budovat strukturu parasportovců od těch nejmenších, jejich výchovy a přivedení ke sportu. K tomu nám pomáhají úspěšní paralympionici, které chceme začínajícím sportovcům předkládat jako vzory, a tím je motivovat,“ říká Zbyněk Sýkora, předseda Českého paralympijského výboru.

Emil Open si zakládá na tom, že kromě sportovního zápolení je pro sportovce, jejich doprovody i veřejnost připraven bohatý společenský program. Hry oficiálně startují 22. června v 16 hodin slavnostním zahajovacím ceremoniálem, na němž nebude chybět průvod vlajkonošů, ale i prezentace brněnských partnerských sportovních klubů a neziskových organizací.

Připravena je rovněž tradiční benefiční show Z očí do očí s Janem Krausem.
Na pozvání primátorky města Brna proběhne v Uměleckoprůmyslovém muzeu Číše vína pro partnery a hosty Emil Open. Kromě hostitelky Markéty Vaňkové zde z pověření předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila promluvil také předseda senátního Výboru pro zdravotnictví Roman Kraus a vystoupila skupina Hands dance.

Handicap není překážkou – to je hlavní motiv evropských her Emil Open, jimž je město Brno hrdým partnerem a podporovatelem. Mám upřímnou radost z toho, že si mohou mladí sportovci s handicapem společně zasportovat, pobavit se a strávit pohodový čas v Brně. Ráda bych všem účastníkům popřála hodně sil a štěstí, mé uznání míří také dobrovolníkům, kteří tuto akci pomáhají organizovat,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková.

Ve čtvrtek a v pátek sport, v sobotu zábava. Čtvrtek bude patřit kvalifikacím a pátek pak finálovým závodům. Pro sportovce je připraveno rekordních 220 sad medailí.

Medailové ceremoniály budou probíhat přímo na sportovištích ihned po skončení jednotlivých disciplín. Emil Open ale není jen o vítězstvích, řada mladých sportovců se do Brna ráda vrací za přáteli, se kterými si zkouší i nové sporty, v nichž by v budoucnu mohli rovněž bojovat o medaile. „Tím, že letos máme na programu nově lukostřelbu a cyklistiku, chceme nejen umožnit přihlášeným sportovcům závodit, ale také dát možnost těm ostatním si tyto sporty vyzkoušet a rozšířit jim tak sportovní nabídku. Těší nás, že už nyní evidujeme zájemce, a věříme, že je tyto sporty nadchnou natolik, že v příštích letech už budou s lukem nebo na kole bojovat o nejvyšší příčky,“ přeje si Zbožínek.

Emil Open bude oficiálně ukončen v pátek slavnostním ceremoniálem. Přesto má většina výprav naplánovaný odjezd domů až na sobotu a neděli. Důvodem je sobotní program, na který se sportovci těší úplně stejně jako na sportovní souboje. Účastníci mohou navštívit Aqualand Moravia, Lednicko-valtický areál nebo brněnskou hvězdárnu a planetárium, kde se za účasti celé řady partnerů uskuteční Hvězdné dopoledne s Emilem.

„Fandíme nadšení i tomu pomyslnému plameni odhodlání sportovců, a to jak při sportovních výkonech, tak při užívání si Brna na Kraví hoře. SAKO Brno, a. s., je letos poprvé generálním partnerem her a jsme na to pyšní! Užijte si závodů, užijte si Brna. Jsme moc rádi, že vás žádné překážky neodradily od toho žít život naplno!“ vzkazuje účastníkům letošního 11. ročníku Filip Leder, předseda představenstva SAKO Brno, a. s., generálního partnera her. Během dne se mohou mladí sportovci nechat inspirovat na para atletických závodech O pohár primátorky města Brna ve vrhačských disciplínách, kde se představí výkonnostní sportovci z Česka a Slovenska, ale i Alžírska nebo Spojených arabských emirátů.

Letošní ročník kromě Brna podpořilo celkem 11 krajů, které přispěly na ubytování a stravu svých účastníků. Stálými partnery her jsou Fakulta sportovních studií Masarykovy univerzity, která je odborným garantem sportovní části Emil Open, a městská společnost SAKO Brno, jež se pro letošní ročník stala generálním partnerem. Do her se letos zapojí přes 180 dobrovolníků, kteří budou dohlížet na jejich bezproblémový průběh.

Zdroj: Emilova sportovní, z.s.

Foto: Emilova sportovní, z.s  

Publikoval: Rejtek