Brno Art Week dokazuje, že umění si dokáže najít cestu za všech okolností

Brno-artweek

 

 

Festival Brno Art Week hledá v letošním roce odpovědi na otázky, jak prezentovat umění, jak jej vytvářet a jak zprostředkovávat v době, kdy jsou galerie, muzea i umělecké školy zavřené. Jeho organizátoři proměnili negativní energii z omezení zavedených proti šíření epidemie v produktivní princip, jehož výsledkem je týden plný premiér uměleckých videí, dokumentů, rozhovorů a pořadů o výtvarném umění.

Letošní festival jsme mohli úplně zrušit, nebo přesunout do onlinové verze. První verze nedává smysl, protože umění nutně nepotřebuje kamenné instituce.“ říká spoluorganizátorka festivalu Marika Kupková. Program tedy probíhá online, jeho cílem je však propojit svět za počítačem se světem s reálným. Proto jsou součástí festivalu záznamy komentovaných prohlídek po uměleckých dílech, která je možné vidět na vlastní oči i za současné situace. Patří mezi ně významné sochařské realizace ve veřejném prostoru, méně známé zásahy současných umělců, ale také graffiti, či galerie fungující ve výkladních skříních.

Přední brněnské galerie zase vybraly publikace o umění, které v průběhu celého týdne představují prostřednictvím pořadu Listování. Po obsahové stránce reaguje na současnou situaci We will be closing, autorské video Šárky Telecké o zavřených galeriích a jejich roli ve společnosti a diskuze o dopadu pandemie na umění, fungování projektů v online světě i vyhlídkách do budoucna. Chuť hledat nové způsoby zprostředkování umění, schopnosti kolektivní práce a sounáležitost panující na brněnské Katedře výtvarné výchovy se propsala do programu, jehož výstupem je speciální televizní vysílání zahrnující autorské komentáře, rozhovory s umělci, či artové rozcvičky.

Akce zaměřená na prezentaci výstav, prohlídek, přednášek a workshopů se letos odehrává v moravské metropoli již pojedenácté. Pravidelně se do ní zapojují významné instituce jako Dům umění, Moravská galerie v Brně a Fait Gallery společně s uměleckými školami a menšími, neziskovými galeriemi, doplnila pro redakci RT PRESS spoluorganizátorka festivalu Marika Kupková.

 

zdroj: redakce