Předsedkyně sněmovny jednala se svým švédským protějškem o společných bezpečnostních otázkách

717417-ea7a2766-1

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová jednala se svým švédským protějškem Andreasem Norlénem. Hlavními tématy diskuse byly aktuální bezpečností otázky v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. Předseda Norlén, který do Prahy přicestoval na pozvání předsedkyně Sněmovny, se zde v předchozích dnech zúčastnil také konference lídrů parlamentů evropských zemí.

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová jednala s předsedou Parlamentu Švédského království Andreasem Norlénem.

„Hlavními tématy našeho jednání byly především aktuální bezpečnostní otázky související s hrozbou, kterou pro celý demokratický svět představuje Rusko. Historické zkušenosti Švédů s ruským expanzionismem jsou pro nás zdrojem mimořádně cenného poučení. Debatovali jsme i o působení ruských dezinformací a způsobech, jak jim v našich zemích co nejúčinněji čelit. Vynechat jsme nemohli ani zásadní otázku vstupu Švédska do NATO, který jednoznačně podporuji,“ uvedla předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Mezi dalšími tématy jednání byla např. pokračující meziparlamentní spolupráce či priority v rámci švédského předsednictví v Radě EU. Návštěva předsedy švédského parlamentu se konala na pozvání předsedkyně Sněmovny. Ta do Švédska uskutečnila oficiální cestu počátkem loňského května.

„S radostí jsem dnes panu předsedovi oplatila velmi srdečné přijetí, kterého se naší sněmovní delegaci od něj a jeho kolegů z Rigsdagu dostalo na naší cestě do Stockholmu takřka přesně před rokem,“ dodala předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová.

Nejvyšší představitel švédského zákonodárného sboru přicestoval do Prahy už o pár dní dříve a zúčastnil se zde mezinárodní Konference předsedů parlamentů zemí Evropské unie. Konference byla pomyslnou tečkou za parlamentní dimenzí loňského předsednictví České republiky v Radě EU. To po ČR převzalo počátkem letošního roku právě Švédsko.

Zdroj: Poslanecká sněmovna

Foto: Poslanecká sněmovna

Publikoval: Rejtek