Trump se může zapsat do historie jako ten, kdo zpochybňuje vlastní volební systém

Prezident USA Trump rozvířil sociální prostor tweetem o tom, že údajně "S univerzální distanční volbou budou volby v roce 2020 nejvíc nepravdivými a podvodnými v historii voleb,"… (zdroj: https://denikn.cz/minuta/409738/?ref=not ).

Právě v tento čas se této zprávě věnuje řada médií.

Co dodat? Myslím, že prezident se touto zprávou vepíše do historie tak jako tak. Pochybnost, kterou cílí na volby, v nichž by měl obhajovat mandát prezidenta, a jak to vypadá, vůbec, ale vůbec si není jist svým opětovným zvolením, jen ukazuje, v jak "nejistých rukou a hlavně mysli" se správa USA nachází. To už se ale ostatně nějakou dobu ví.

Kontext celé takto eskalované situace je především o tom, že USA jsou dnes jednou z nejvíce zasažených zemí probíhající koronavirovou pandemií, denně umírají stovky a tisíce lidí a medicínský systém v USA je pod velkým tlakem. Ekonomika USA "se ve druhém čtvrtletí propadla o historicky rekordních 32,9 procenta. Je to nejhorší výsledek od roku 1947, odkdy se měří HDP. Předpokládá se další zhoršování.“

Prezident Trump díky svým poradcům musí vědět, jak nejisté je jeho další zvolení a že tomu nepomůže ani sebelepší aranžmá, i kdyby mu měla pomoci třeba "další pochybná podpora ze zahraničí"... Hovoří-li Trump o volebních podvodech, pak možná není daleko od pravdy, souvislosti jeho prvního zvolení jsou dosud velmi zmatené a řada z nich zůstává i nadále skryta či manipulována. Už rolí v těchto souvislostech se Trump zcela jistě vepsal do historie...

Za povšimnutí na celé situaci je, že tímto sdělením si Trump ještě více poškozuje již tak zvadlé renomé, a s velkou pravděpodobností si tímto do předvolební kampaně přílišnou přízeň nezajistí.

Za závažné lze považovat, že se tak projevuje krize moci a jejích elit. O to nebezpečněji, že v zemi, jakou jsou USA, což do světa vysílá další nedobrý signál a posiluje globální rizika ve světě.

autor: H. Svobodová

foto: redakce ( archiv)