V Praze výbuch zničil dva byty a jeden člověk zemřel

Ve středu 1.7.2020 v 8:20 hodin vyslalo Krajské operační a informační středisko HZS hl. m. Prahy hasiče ze 3 stanic do ulice Strojnická v Praze 7 k požáru bytu obytného domu. Operační středisko získalo první hlášení o požáru zprostředkovaně, ale na tísňovou linku následovala další volání, ze kterých bylo zjištěno, že požáru předcházel výbuch a v domě se nachází jedna imobilní osoba a několik osob je kvůli zakouřeným chodbám uvězněno ve svých bytech.

Praha - První jednotka byla na místě během 2 minut a velitel zásahu si na místo povolal další posilové jednotky. Požárem byly zasaženy 2 byty ve 2 vchodech. To bylo způsobeno propadem příčky a rozšířením do další bytové jednotky. Z toho důvodu začala evakuace a záchrana osob z obou vchodů pomocí vyváděcích masek a výškové techniky.

Oba objekty byly odpojeny od elektrické energie a plynu ve spolupráci s pracovníky elektrárenské a plynárenské pohotovosti.Byl vyhlášen 2. stupeň požárního poplachu z důvodu počtu nasazených jednotek. Zásah byl rozdělen na 3 úseky a zasahovali zde hasiči ze 6 pražských stanic, jednotka HÚOPH a jednotka HZSp Správy železnic, chemická služba z Petřin kvůli výměně tlakových lahví v dýchacích přístrojích a psycholog HZS hl. m. Prahy. Byl povolán také evakuační autobus. V 9:21 hod byla ohlášena lokalizace požáru. Nicméně pod částečnou kontrolou měli hasiči plameny po 30 minutách od příjezdu na místo, uvedl k události mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. 


Požárem byla narušena také statika domu, proto byl na místo přivolán statik, se kterým hasiči objekty zkontrolovali. Ten zjistil, že statika není narušena a lidé postupně mohou vracet do svých bytů, mimo těch nejvíce zasazených požárem a zplodinami. Poté byl objekt zkontrolován ještě ve spolupráci s pyrotechnikem Policie ČR.

Z objektu bylo evakuováno celkem 22 osob, 40 osob bylo zachráněno, 15 osob si převzala do péče Zdravotnická záchranná služba hlavního města Prahy a jedna osoba požár bohužel nepřežila, doplnil mluvčí hasičů Kavka.
zdroj: HZS HMP
foto: HZS HMP