Pavel Žáček: Koten by měl odstoupit z funkce předsedy výboru pro bezpečnost

657827-35609_big

Pavel Žáček: Předseda výboru pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR Radek Koten (SPD) prohlásil ve vysílání ČT24, že byl ‚pověřen' vyžádat a převzít před pátečním zasedáním výboru ‚hradní dokumenty', jinými slovy hanopisy na ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS) Michala Koudelku. 

Protože pan Koten ničím takovým pověřen nebyl, žádné kolektivní rozhodnutí členů výboru ve formě usnesení neexistuje, ani neproběhlo jednání s místopředsedy výboru, tak to považuji za jeho svévolnou akci jdoucí výrazně nad rámec jeho mandátu coby předsedy výboru.

Na rozdíl od pana Kotena rozhodně za ‚pověření' nepovažuji úkolování od předsedy hnutí Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury, ale ani od předsedy vlády Andreje Babiše, se kterým se měl předseda výboru Koten dnes v noci sejít na tajné schůzce, přičemž není důležité, zda probíhala na Úřadu vlády ČR či v průhonické Sokolovně.

Obě tyto události považuji za natolik závažnou a nepřijatelnou snahu o manipulaci s výborem o bezpečnost před klíčovým jednáním o jmenování ředitele BIS, že žádám o okamžité odstoupení pana Kotena z funkce předsedy výboru. Jak všichni dobře víme, dlouhodobě prokazuje neschopnost řídit tento důležitý orgán Poslanecké sněmovny, a tento jeho postup v posledních hodinách to jen potvrzuje. Domnívám se navíc, že by pan Koten měl tyto obě události podrobně vysvětlit jak všem členům výboru, tak i veřejnosti."

 

Zdroj: ODS

Foto: Rejtek