Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová: Žádný demokratický stát nesmí omezovat volební právo

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová jde na zítřejší schůzi s ministrem vnitra s jasnými požadavky. Poslankyně bude žádat, aby vláda udělala společně s krajskými hygienickými stanicemi maximum pro uskutečnění krajských a senátních voleb. Jednou z podmínek je zavedení hygienických opatření.

Praha - „Tisícům občanů reálně hrozí, že jim bude odepřeno aktivní volebního právo. To je v demokratickém právním státě naprosto nemyslitelné. Uvědomuji si, že krajské a senátní volby mohou probíhat v situaci, která bude bezprecedentní a bude si žádat zvýšený důraz na ochranu zdraví nás všech. Sluší se však namítnout, že vláda měla několik měsíců na to se na ohrožení voleb připravit. Tuto možnost trestuhodně promeškala,“ vysvětluje Markéta Pekarová Adamová, předsedkyně TOP 09.

„Dostatečným varováním už bylo doplňovací kolo senátních voleb v Teplicích, které muselo proběhnout oproti původnímu březnovému termínu až v červnu. Ráda bych podotkla, že se TOP 09 snažila v posledních pěti letech hned několikrát prosadit možnost korespondenční volby. Nicméně vládní koalice byla proti. Co bychom dnes za možnost volit na dálku dali?“ táže se poslankyně Pekarová Adamová.

Předsedkyně TOP 09 bude proto na zítřejší schůzi s ministrem vnitra požadovat, aby vláda:

Zohlednila klíčovou roli hlavního hygienika. Ten by měl ve spolupráci s ministerstvem vnitra připravit metodický pokyn pro umožnění výkonu volebního práva i občany v karanténě. 

Zvážila zavedení speciálních mobilních hlasovacích uren za dodržení přísných hygienických podmínek. Takové hlasování by mohly realizovat speciální týmy využívající ochranné pomůcky a dezinfekci, zajišťující vysoký standard ochrany.

Udělala maximum pro to, aby se volby nakonec uskutečnily regulérním způsobem. TOP 09 je připravena podpořit také jiná vhodná vládní řešení, která umožní maximu občanů svobodně vykonat jejich ústavní právo. 

zdroj: redakce

foto: archiv redakce